Tapety dekoracyjne

Jeszcze do niedawna mało popularne, dziś znów wracają do łask. Są niezawodnym sposobem na ożywienie pomieszczenia, nadanie mu wyjątkowego charakteru, a przede wszystkim na ozdobienie ściany. O czym mowa? Oczywiście o tapetach dekoracyjnych. Przez bardzo długi czas pokrywano nimi całą powierzchnię ściany. Obecnie raczej stosuje się je wycinkowo, na zasadzie zaakcentowania wybranego motywu przewodniego, podług którego aranżowane było wnętrze. Dzisiejszy wpis poświęcamy różnemu zastosowaniu tapet dekoracyjnych.

Romantyczny akcent

Czyli kwiaty, kwiaty i jeszcze raz kwiaty! To jeden z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych motywów – oprócz romantycznej aury wprowadza ciepły, przytulny klimat domowego ogniska. Świetnie sprawdzi się zarówno w tradycyjnych aranżacjach wykorzystujących stonowane kolory, jak i w nowoczesnych wnętrzach z żywymi, pastelowymi barwami. Wybierając tapetę w kwiatowy wzór pamiętaj, aby kolorystyka była spójna z pozostałymi elementami w pokoju, a jeśli ma z nim kontrastować to nie w agresywny, nieprzyjemny dla oczu sposób.

Kwieciste motywy są polecane przez projektantów do ożywienia sypialni lub salonu.

Modne paski

Tapety dekoracyjne w paski to modny, nowoczesny i wysublimowany sposóba na oddzielenie dwoch przestrzeni, np. salonu od jadalni – nie trzeba od razu stawiać ściany. Tym rodzajem tapet warto także zainteresować się, gdy myśli się o optycznym powiększeniu pokoju – tapeta w pionowe paski sprawi, że wnętrze będzie wydawać się wyższe niż w rzeczywistości, poziome paski natomiast poszerzą pokój. Aby uzyskać pełny efekt tego zabiegu polecamy wybranie tapety w jasnych, stonowanych kolorach, które dodatkowo rozświetlą pomieszczenie. Coraz częściej można zauważyć zastosowanie tego zabiegu w korytarzach i przedpokojach.

Nowoczesność w zasięgu ręki

Romby, koła, trapezy – za pomocą geometrycznych kształtów na tapecie można dokonać prawdziwej rewolucji w pokoju! Motyw ten polecany jest zwłaszcza tym, którzy cenią sobie modernistyczne, minimalistyczne wnętrza. Podobnie jak w przypadku tapet w paski, geometryczne wzory powiększają optycznie pomieszczenie. Coraz częściej pokrywa się nimi całą powierzchnię ściany – wzór ten nie jest nachalny, raczej uspokaja w skandynawskim stylu.

Dla fanów stonowanych wnętrz

Nie każdemu z wzorami jest po drodze. W tym wypadku można zdecydować się na tradycyjną, jednolitą tapetę, która będzie idealnym uzupełnieniem dla wnętrz obfitujących w wiele dodatków. Z pewnością nieco je wyciszy, delikatnie akcentując wybrane dekoracje.

Tapety dekoracyjne znajdą swoje zastosowanie w każdym pomieszczeniu, podkreślając w nim to, co najpiękniejsze i godne zainteresowania. Ponadto charakteryzują się trwałością – raz położone będą na długo cieszyć oko domowników i ich gości. Obecnie większość tapet jest zmywalnych, dlatego nie wahajmy się wybierać ich także do odświeżenia kuchni czy też łazienki. Nie pozostaje zatem nic innego, jak tylko wybrać motyw i skomponować go z pozostałymi elementami domu. Bo warto czasem kreatywnie zaszaleć!

Tags: