Zastosowanie dywanów

Dywan to jeden z podstawowych elementów wystroju wnętrz. Na przestrzeni wieków zmieniały się wzory na nim umieszczane – od jednolitego koloru aż po tureckie motywy. Nie zmieniło się jednak jedno – od zawsze stanowi idealną alternatywę dla zimnej podłogi. Ponadto potrafi ocieplić nawet najbardziej ponure wnętrze i nadać mu eleganckiego charakteru. Zastosowanie dywanów w domu może być różne, sprawdźmy jakie!

Idealny do dziecięcego pokoju

Mało kto zdaje sobie sprawę, jak ważną rolę odgrywa dywan w pokoju dziecięcym. Zwłaszcza wtedy, kiedy dziecko zaczyna raczkować i stawiać pierwsze kroki. Wybierając miękki i gruby dywan ograniczysz liczbę bolesnych upadków swojego malucha – dywan świetnie amortyzuje wszelkie upadki! Ponadto warto zastanowić się nad jego umieszczeniem w salonie. Dzieci uwielbiają się bawić, nieustannie za coś chwytają tylko po to, by opuścić. W tym wypadku dywan idealnie tłumi dźwięki wywołane upadkiem przedmiotów. Warto o nim pomyśleć zwłaszcza, jeśli mieszka się w bloku. Jeszcze jedna zaleta świadcząca o tym, że dywan idealnie sprawdzi się dla dzieci – cóż bowiem lepiej ochroni przed chłodem małe biegające stópki?

Salonowy szyk

Dywan w salonie stanowi uzupełnienie dekoracji. Jedni uważają, że powinien komponować się z resztą dodatków, drudzy, że powinien stanowić ich przełamanie. Jak to naprawdę jest? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wszystko bowiem zależy od gustu. Zanim jednak zapadnie ostateczna decyzja o wyborze, koniecznie należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak:

  • wielkość: na cały pokój czy tylko pod kanapę?
  • kolor/wzór: jednolity czy w ciapki? nowoczesny w geometryczne kształty czy może tradycyjny z motywem perskim?
  • materiał: nylon, akryl, jedwab, poliester, wełna, a może… włókno mieszane?
  • kształt: okrągły, prostokątny, a może nieregularny?

Odpowiadając na te pytania, należy także pomyśleć o swoich domownikach. Choć każdy marzy, aby w salonie zagościł wielki, puchaty dywan to chyba niekoniecznie sprawdzi się on w rodzinie z psem lub kotem. Wyobraźcie sobie, jak długo zajęłoby Wam jego czyszczenie z sierści ukochanego czworonoga! Taki dywan zdecydowanie bardziej sprawdzi się w sypialni. Jaki zatem model wybrać do salonu? Taki, który będzie odporny na ścieranie i zabrudzenia (np. dywany nylonowe) oraz będzie odporny na zagniecenia (np. jeśli zdecydujecie się postawić na nim kanapkę lub stolik).

Wielkość dywanu powinna być odpowiednio proporcjonalna do wielkości pomieszczenia. Obecnie zdecydowanie odchodzi się od umieszczania dywanów, które rozciągają się po całym pokoju – tłumią wnętrze i wprowadzają ciężką atmosferę. Nikt nie chce mieć także dywanu, o który cały czas będzie się potykał, lub który będzie stanowił przeszkodę podczas otwierania drzwi. Najlepszą opcją są zatem dywany, które będą idealnie wkomponowywać się w przestrzeń przy sofie – to tu bowiem zazwyczaj odpoczywa się po ciężkim dniu i to tu dywan jest najbardziej pożądanym elementem świetnie dopełniając relaksacyjny kącik w domu, któremu urokowi nie oprze się żaden z gości i… domowników.