Co warto wiedzieć o rzymskich roletach?

Rzymskie rolety są coraz popularniejszym rozwiązaniem we wnętrzach. Posiadają bowiem wiele zalet. Jednocześnie chronią przed słońcem, są łatwe  w montażu i ładnie się prezentują. Można je zamontować w zasadzie wszędzie, oprócz łazienki. W tym pomieszczeniu panują bowiem trudne warunki ze względu na wysoką wilgotność powietrza.

Rolety rzymskie same w sobie należą do elementów dość dekoracyjnych. Przy ich pomocy można łatwo i szybko ozdobić okna. Poza tym, w zależności od wybranego materiału, pozwalają na idealne zaciemnienie lub jedynie subtelne przysłonięcie wpadającego do wnętrza światła. Ich ogromnym atutem jest prostota montażu. Wystarczy przygotować wiertarkę, linijkę czy śrubokręt oraz odkurzacz i to wszystko. Montaż jest tak prosty, że bez problemu można się nim zająć samodzielnie. Trzeba jedynie dokładnie wymierzyć całość oraz przykręcić uchwyty.

Na pierwszy rzut oka rolety rzymskie przypominają klasyczne rolety, ale są od nich o wiele bardziej dekoracyjne. W czasie podnoszenia ładnie się układają. Niekiedy ich dół jest zdobiony falbaną czy frędzlami. Szyje się je z różnego rodzaju materiałów. Najczęściej w sklepach spotkać można rzymskie rolety szyte z nieprześwitującego materiału. Po opuszczeniu zastępują one doskonale grube zasłony. Podniesione do góry prezentują się efektownie. Stanowią świetne rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za klasycznymi firankami. W ostatnim czasie na popularności zyskały również rolety rzymskie z woalu oraz cienkiej organdyny. Są one specyficznym rodzajem podnoszonej firanki. Jednak sprawdzają się doskonale w okresie jesiennym, kiedy dni są pochmurne.

Rolety rzymskie najczęściej wiesza się na rurkowym karniszu lub montuje na aluminiowej szynie. Podnoszone są przy pomocy łańcuszka lub sznurka. Podobnie jak zasłony czy firanki można je prać w pralce. Jednak warto się już na wstępie zorientować jak trudny jest ich ewentualny demontaż. Okazać się bowiem może, że ściągnięcie rzymskich rolet do prania zajmie więcej czasu niż montaż konstrukcji. 

 

Tags: