Rodzaje rolet rzymskich

Rolety rzymskie to obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów na dekorację okna oraz osłonięcie pomieszczenia przed promieniami słońca oraz wzrokiem przechodniów. Rolety szyte z dobrej jakości tkanin mogą być wykorzystywane w domowym zaciszu oraz w przestrzeni biurowej, a ich bogata funkcjonalność sprawia, że mogą być stosowane praktycznie we wszystkich typach pomieszczeń.

Rolety rzymskie: podział ze względu na tkaniny

Rzymskie rolety, które niektórzy klienci określają także jako żaluzje rzymskie, mogą być uszyte z wielu rodzajów materiałów. Jednym z podstawowych kryteriów, na podstawie których rozróżniamy rodzaje rolet rzymskich na podstawie zastosowanej tkaniny, jest jej transparentność. Wyróżniamy tutaj rolety transparentne, uszyte z materiałów przepuszczających dużą ilość promieni słonecznych, ale chroniących wnętrze przed wzrokiem przechodniów, idealne do zastosowania w pokoju dziennym. Drugi typ to rolety zaciemniające, uszyte z grubych tkanin nie przepuszczających promieni słońca. W procesie produkcji rolet zaciemniających często wykorzystuje się tkaniny typu black-out jako podszewkę do dowolnie wybranego rodzaju tkaniny, dzięki czemu łączy się odpowiedni wzór i kolor, pasujący do wnętrza, z funkcją zatrzymywania światła. Takie rolety są chętnie stosowane w sypialniach oraz domowych gabinetach, w których zależy nam na komfortowych warunkach do wypoczynku lub pracy. Połączeniem tych dwóch typów są rolety poł- transparentne, uszyte z tkanin o średniej przepuszczalności światła.

Rolety rzymskie: podział ze względu na sposób szycia

Rolety rzymskie (inna nazwa, pod którą są znane, to zasłony rzymskie), różnią się między sobą nie tylko wyborem tkaniny, ale także sposobem jej szycia. Jeden z najpopularniejszych sposobów szycia określa się jako „patyczkami do przodu”, ze względu na widoczne na rolecie dekoracyjne szprosy w tunelach z materiału. Odległości pomiędzy szprosami mogą być różne zależnie od projektu rolety i są planowane w taki sposób, aby zapobiegać wypalaniu materiału przez słońce również w sytuacji, kiedy roleta jest opuszczona.

Kolejnym sposób szycia rolet rzymskich polega na umieszczeniu poziomych taśm tunelowych z tyłu materiału, co pozwala uzyskać gładką powierzchnię ozdobioną dekoracyjnymi szprosami. Ten typ szycia najlepiej sprawdza się w przypadku cienkich tkanin połączonych z równie delikatnymi, niezbyt wyraźnie widocznymi szprosami oraz obciążnikami, które utrzymują roletę we właściwej pozycji.

Trzecim, równie popularnym sposobem szycia, jest wszycie taśm pionowo, dzięki czemu tkanina układa się w równoległe fałdy, które dzięki odpowiedniemu przeszyciu materiału mogą być widoczne także po całkowitym rozłożeniu rolety rzymskiej. Ten sposób szycia wykorzystuje się między innymi do produkcji drapowanych rolet w stylu austriackim lub angielskim.

Rolety rzymskie: podział ze względu na sposób sterowania i montażu

Rolety rzymskie dzielimy także ze względu na sposób ich sterowania. Wyróżniamy tutaj rolety sterowane za pomocą pilota, wyposażone w silniczek elektryczny, umożliwiający zasłonięcie lub odsłonięcie okna bez konieczności wstawania z kanapy, nawet ze znacznej odległości. Opcja alternatywa to klasyczne rolety sterowane za pomocą przymocowanego do nich sznureczka.

Rolety rzymskie mogą być montowane bezpośrednio do ściany, ale także za pośrednictwem karnisza, na którym są umieszczane. W obu przypadkach niezbędne jest wywiercenie otworów umożliwiających zamocowanie mechanizmu, jednak w przypadku zastosowania karnisza zyskujemy możliwość częstszej zmiany dekoracji okna, a w razie konieczności może on posłużyć także do zawieszenia zasłonki lub firany.

Rolety rzymskie w ofercie Ardeko są dostępne w wielu rodzajach, wśród których każdy z pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Warto zapoznać się z rodzajami rolet i wybrać te, które najlepiej będą pasowały do pomieszczenia, w którym będą się znajdować.