Elementy pokoju dziecięcego

Na co zwrócić uwagę urządzając pokój dla dziecka?

Urządzenie dziecięcego pokoju nastręcza wielu problemów. Podobnie rzecz ma się z zagospodarowaniem przestrzeni dla niemowlaka. Przytulne, harmonijne i przede wszystkim bezpieczne – to główne cele, które warunkują decyzje rodziców.

Większość młodych rodziców rozpoczyna poszukiwania idealnych mebli oraz akcesoriów już w momencie otrzymania radosnej informacji. Odwiedzanie sklepów meblowych, przeglądanie stron internetowych, porównywanie cen – od tego zaczyna się znalezienie wizji pokoju dla wyczekiwanego dziecka. Wydaje się, że 9 miesięcy to bardzo dużo czasu: trzeba pamiętać, że urządzenie pokoju to nie tylko wybranie mebli, ale także położenie podłogi, pomalowanie ścian. Obecnie odchodzi się już od stereotypowego myślenia, że jak urodzi się dziewczynka to pokój będzie różowy, a jak chłopiec – to niebieski. Ważne, aby wybrane przez rodziców kolory nie były zbyt jaskrawe i kontrastowe. Postawmy na delikatne, pastelowe barwy, które będą działać wyciszająco i uspokajająco. W soczystych, mocnych kolorach mogą być dodatki i akcesoria w pokoju malucha – będą one nieco rozweselać przestrzeń, nadadzą jej także charakteru. Wystrzegajmy się natomiast ciemnych i ponurych odcieni, nawet jeśli chodzi o pomalowanie w takim kolorze jednej ściany. Pokoje dziecięce powinny tryskać radością i pozytywną energią – niechaj tak zostanie.

Urządzając pokój dla niemowlaka warto mieć na uwadze, że większość miejsca będą zajmować, oprócz łóżeczka, akcesoria. Z pewnością przyda się materac-przewijak, który swoje miejsce może znaleźć na komodzie. Ta z kolei pomieści wszystkie ubranka dla dziecka, których wiele młodych rodziców kupuje “na zaś”. I w tym momencie rodzi się pytanie – czy meble dziecięce kupować oddzielnie czy w komplecie? Druga opcja z pewnością jest tańsza i mniej problematyczna, ponieważ nie nastręcza konieczności dobierania kolejnych mebli tak, aby wszystko tworzyło spójną całość. Z drugiej jednak strony, czasami znalezienie idealnego kompletu zawierającego wszystkie potrzebne elementy może być równie czasochłonne co urządzanie pokoju z pojedynczych mebli. Jak zatem widać, poszukiwania nie powinny być odłożone na ostatnią chwilę. Niechaj każda decyzja będzie podjęta świadomie i z rozwagą.

Ostatnią rzeczą, która może być przydatna, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka, to oczywiście kącik do karmienia z wygodnym fotelem dla świeżo upieczonej mamy. Fotel powinien mieć wysokie oparcie oraz podpórki na łokcie, dzięki którym karmienie będzie komfortowe i bezproblemowe. Funkcjonalności kącikowi doda mały stoliczek, na którym można postawić lampkę z łagodnie świecącą żarówką  – to na wypadek, gdyby zaistniała konieczność nocnego karmienia.

Jak widać jest wiele rzeczy, które trzeba brać pod uwagę podczas urządzania pokoju dla dziecka – najważniejsze jest jednak to, aby harmonii kolorów oraz mebli towarzyszyła funkcjonalność, wygoda i bezpieczeństwo. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy maluch zechce opuścić miękkie łóżeczko i zechce poznać miejsca poza nim.