Inspiracje do pokoju dziecięcego

W jakich kolorach urządzić pokój dla dziecka?

Czerwony, żółty niebieski, a może zielony? Na jaki kolor pomalować ściany w pokoju małego dziecka? Zanim rodzice podejmą ostateczną decyzję, warto zapytać się dziecka, który kolor najbardziej lubi. W końcu to oni będzie spędzało w tym pokoju najwięcej czasu. Nie lekceważmy zatem opinii malucha. Wystrój pokoju dziecięcego może być także zainspirowany przez ulubioną bajkę lub kreskówkę.

Kolor, który zazwyczaj z automatu odrzucają rodzice to biel. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ z całą pewnością białe ściany w ciągu tygodnia mogą stać się… kolorowe. Dzieci uwielbiają malować kredkami, flamastrami i farbami nie tylko w blokach rysunkowych. Czy zatem ściany w wielu kolorach to właściwy wybór? Nie do końca. Zarówno zabawki, jak i ubranka dziecięce są zazwyczaj w soczystych, mocnych barwach – ściany pokoju oraz elementy wystroju wnętrz dla zachowania równowagi powinny być w stonowanych, pastelowych barwach wprowadzając harmonijny i spokojny nastrój.

Coraz częściej stosowanym przez rodziców zabiegiem jest malowanie na mocny i wyraźny kolor jednej ściany lub wnęki, jeśli takowa jest oczywiście w pokoju. W takim samym kolorze można dobrać dodatki takie jak: poduszki, zasłonki, ozdobne elementy zawieszane na ścianie. W ten sposób zaprojektowane zostanie spójne kolorystycznie wnętrze, w którym przyjemnie będzie przebywać.
Skoro mowa o pokoju dla dziecka to nie może zabraknąć w nim elementów wystroju wnętrz w postaci ulubionych bajek lub kreskówek. Sklepy internetowe mają w swojej ofercie wiele przedmiotów, dzięki którym księżniczki, wojownicy i misie będą stale towarzyszyć maluchowi. Można także pokusić się o złożenie specjalnego zamówienia – zaprojektowanie poduszki, fotelika, pościeli z motywem wybranego bohatera. Coraz modniejsze staje się urządzanie całego pokoju w taki sposób – już nie tylko pojedyncze elementy świadczą o wielkiej fascynacji i miłości do bajkowej postaci, ale także łóżeczko, np. w kształcie samochodzika lub z baldachimem, półki zawieszone na ścianie na kształt lokomotywy, różdżki. W sklepach można także znaleźć tapety i dywany z bajkowymi bohaterami, torami czy też drogami. Zanim jednak zamówienie zostanie złożone, warto rzucić jeszcze raz okiem na wybrane produkty – w zakupowej euforii można bowiem… przesadzić, a to może doprowadzić do tego, że dziecięcy pokój będzie wyglądał nieco kiczowato. Takie natężenie kolorów, przedmiotów i motywów może także sprawiać dziecku trudności w koncentracji i skupieniu uwagi np. na nauce. Nie sprzyja także wyciszeniu i odpoczynkowi. Warto mieć to na uwadze.
Wystrój pokoju dziecięcego powinien być głównie odzwierciedleniem charakteru i pasji dziecka, miejscem, do którego będzie ono chętnie wracało i w nim przebywało, a także zapraszało kolegów i koleżanki do wspólnej zabawy.